OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Zhrnutie učiva

Zapamätajte si :


Vlas tvorí keratín. Človek má na hlave priemerne 100 000 vlasov. Na tele sa nachádzajú rôzne vlasy - lanugo, vellus, terminálne vlasy.
Vývoj vlasu sa začína v embryonálnom veku. Predpokladom rastu vlasu je vytvorenie vlasového vačku. Popritom sa vytvárajú bunky - vlasové zárodky. Množia sa na povrchu krvných kapilár a vytvárajú papilu. Ďalším bunkovým delením sa zároveň s vytvorením vačku na povrchu pokožky objavuje vlas. Vlas tvoria tri časti: Kutikula - šupinatá vrstva, obal vlasu. Kortex - vláknitá vrstva, vlastná vlasová hmota, ktorá je aj nositeľom farebnosti vlasu. Medula - dreň vlasu, ktorá má hubovitú štruktúru. Cyklus rastu prebieha v troch fázach:    1. Rastová - anagénna, trvá 5 - 7 rokov.
                           2. Prechodná - katagénna, trvá 3 - 4 týždne.
                           3. Pokojová - telogénna, trvá 3 - 4 mesiace. 
    Vlasový korienok vypordukuje v priebehu života 10 - 12 vlasov.

Ľudia rôznych rás sa odlišujú vlasmi - farbou, tvarom prierezu, kučeravosťou. Vo vlasoch existujú tri typy vlasovéh pigmentu - melanínu: eumelanín, feomelanín a erytromelanín. Šedivenie vlasov vzniká pri znížení tvorby farebných pigmentov. Farbu vlasov vnímame v dôsledku odrazeného svetla. Kombináciou farieb vznikajú iné farby. Pri zmene farebného odtieňa sa odporúča zmeniť farbu maximálne o tri stupne, aby sa vlasy nepoškodili.
    Vlasy poznáme suché, mastné a normálne. Suché vlasy ošetrujeme olejovým zábalom, masážou (prekrvením pokožky hlavy) a vhodné je aj oplachovanie odvarmi z rumančeka, brezy, pŕhľavy. Mastné vlasy si vyžadujú používanie prípravkov s antiseptickými a adstrigentnými účinkami. Vlasy treba často umývať aby nevznikali zápaly, ekzemy či lupiny. Vhodnú sú výluhy z bylín - tymianu, prasličky, podbeľa, lopúcha a rozmarínu. 
    Vlasom škodia nevhodné šampóny, časté farbenie, odfarbovanie, slnečné žiarenie, horúci vzduch, morská a chlórová voda.

Zdroj: Skysľaková O,: Vlasová Kozmetika, Žilina 2003