OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

1. Vývoj a druhy vlasov

 

Čo je vlas?
Vlas je zrohovatená bielkovina nazývaná keratín. Z chemického hľadiska je keratín zložený z aminokyselín, ktoré sú spojené ako články reťaze. Významnou aminokyselinou je cystín - obsahuje síru a je schopná vytvárať mostíky medzi dvoma bielkovinovými reťazcami. Tak sa bielkovinové reťazce navzájom spájajú do siete.

Koľko vlasov má človek?
Človek má na hlave priemerne 100 000 vlasov.
Existujú rozdiely: svetlovlasí majú viac vlasov 140 000
                          hrdzaví najmenej 80 000

Druhy vlasov                                                                           
Ľudské telo má približne 2 000 000 vlasov.
Líšia sa tvarom, dĺžkou, farbou a životnosťou.

Vlasy možno v zásade rozdeliť do troch skupín:
1. Lanugo
2. Vellus - páperie
3. Terminálne vlasy: - dlhý typ vlasu
                 - fúz, ochlpenie pod pazuchami, na ohanbí
                             - krátky typ vlasu
                 - riasy na mihalniciach, obočie, chĺpky v ušiach

Lanugo, ktoré ešte pred narodením nahradí jemné páperie, je krátke, tenké, chudobné na pigment a je ním pokrytý celý povrch tela (okrem dlaní, chodidiel a pier).
Vellus je krátky, jemný, v podstate bezfarebný, a preto neviditeľný vlas, nachádzajúci sa na celom tele.
Terminálne vlasy sú silnejšie a pevnejšie, obsahujú farbivá, pigmenty a majú rôznu dĺžku. Pri narodení sa nachádzajú na obočí a mihalniciach, na hlave sa zvyčajne vôbec nenachádzajú.
Jemné páperie detí sa vyvinie u dospelých do terminálneho vlasu, aby neskôr v starobe sa z neho zasa stalo páperie. Iný príklad: Z jemného páperia v ušiach sa v starobe stávajú tvrdé štetiny.

Vlasy od kolísky až po hrob
Rodičia sa často čudujú, keď prvý krát vidia svoje narodené dieťa. Má dosť dlhé vlasy, ich farba väčšinou nezodpovedá farbe vlasov ani jedného z rodičov. Vysvetlenie je celkom jednoduché a súvisí s vývinom prebiehajúcim v matkinom tele a tiež s vývojom ľudskej rasy.
Vlas sa najskôr podobá jemnému páperiu mláďat. Neskôr s pribúdajúcim vekom vznikne z jemného, mäkkého porastu trvalý, biologicky formovaný vlas. Vlas rastie priebežne tak, ako je to zakódované v dedičnom programe človeka. Tento proces riadia hormóny. Rast sa zastaví na konci života.

Vývoj vlasu
Predpokladom rastu vlasu je vytvorenie vačku. Vlasový vačok vzniká v skorom štádiu embryonálneho vývoja. Vytvárajú sa bunky - vlasové zárodky, ktoré podobne ako korene rastlín hľadajú zvonku smerom dovnútra výživu. Množia sa na povrchu krvných kapilár až vytvoria papilu. Neustálym bunkovým delením sa zároveň s vytvorením vačku objavuje na povrchu pokožky vlas. Vlas sa skladá z dvoch základných častí: - vlasového korienka v pokožke hlavy, 
                                                                                  - vlasového stvolu na pokožke hlavy.
Vlasový korienok je uložený vo vlasovom folikule. Na spodnej strane sa rozširuje do vlasovej cibuľky, ktorá sa obklopuje cez vlasové papily. Tu sa nachádzajú matrice, ktoré bunkovým delením vytvárajú bunkovú štruktúru vlasu. Tak sa neustále vytvára vlasová substancia, ktorá je vytláčaná nahor k povrchu vlasu. Bunky rohovatejú a vytvárajú vlasový stvol, ktorý sa skladá z odumretých, keratinizovaných buniek.

Vnútornú štruktúru vlasového stvolu, ktorá je uzatvorená vo vlasovom korienku, vytvárajú tri vrstvy: kutikula, kortex - vlasová kôra, medula - dreň.

 

 

 

Zdroj: Skysľaková O,: Vlasová Kozmetika, Žilina 2003